Opis projekta
MIRACLE projekt
MIRACLE projekt je sufinanciran iz programa Erasmus + i započeo je u kolovozu 2023.
Puni naziv mu je coMics and Illustrations Augmented to tackle CLimate change in primary Education i usmjeren je na obrazovanje u osnovnim školama.
Projekt se sastoji od sedam partnera iz pet različitih europskih zemalja. Cleverbooks Limited je vodeća organizacija.
Konzorcij projekta uključuje organizaciju iz Grčke, PARAGON, iz Španjolske, JAITEK, iz Portugala, AETA, s Malte, Sveučilište Malta i Maria Regina College, te iz Hrvatske, OSTB.
O čemu je MIRACLE projekt?
TProjekt MIRACLE razvija inkluzivno digitalno okruženje za učenje (DLE) kako bi unaprijedio digitalne i održive kompetencije učitelja, osnažujući ih da podrže članove školske zajednice kao pokretače promjena.
Europljani svrstavaju klimatske promjene među najvažnije probleme s kojima se svijet danas suočava (Europska komisija, 2021.). Zaštita okoliša važna je za 94% građana EU-a, dok 78% smatra da ekološki problemi izravno utječu na njihov svakodnevni život i zdravlje, a gotovo svi osjećaju da su potrebne hitne mjere kako bi se riješili problemi poput gubitka bioraznolikosti (Europska komisija, 2020.).
Postavljanje održivosti okoliša u središte obrazovanja i osposobljavanja znači odgovoriti na izazove 21. stoljeća i opremiti učenike kompetencijama koje su im potrebne kako bi pozitivno doprinijeli održivom društvu i ekonomiji.
Projekt MIRACLE uvodi duboke i transformativne promjene potrebne za pripremu učenika za brzo mijenjajuće društvo, ekonomiju i budućnost. Projekt odgovara na potrebu za sustavnom zelenom komponentom obrazovanja i rješava postojeće izazove tako što:
- primjenjuje interdisciplinarni pristup učenju o održivosti okoliša, stavljajući učenika u središte procesa sukreacije;
- pruža učenicima interaktivno i impresivno iskustvo uz proširenu stvarnost putem digitalnih stripova, stvarajući trajno znanje i razumijevanje teme te potičući interes za znanost;
- usvaja pristup "Cijele škole“ gdje je održivost integrirana u sve procese i operacije;
- školama nudi osnovnu znanstvenu podlogu o klimatskim promjenama, uključujući podatke i alate za praćenje učinkovitosti inicijativa i napora održivosti;
- mapira nacionalne kurikulume za održivost u svim razredima osnovnog obrazovanja kako bi škole lako integrirale projektne aktivnosti učenja;
- učiteljima nudi obuku i podršku u obrazovanju o održivosti, posebno u vezi s interdisciplinarnim pristupima, aktivnim pedagogijama i izazovnim temama.
Partneri su surađivali na specifičnim ciljevima temeljenim na njihovim zajedničkim potrebama i stručnosti:
- O1. Unaprijediti vještine učitelja kako bi podržali Kurikulum obrazovanja o klimatskim promjenama temeljen na djelovanju (CCEC).
- O2. Poboljšati digitalne vještine učitelja i učenika te poticati ko-kreaciju cijelog razreda u učenju i poučavanju kako bi učenici aktivno surađivali u stvaranju sadržaja s učiteljima i međusobno.
- O3. Voditi učitelje u prepoznavanju ekološke anksioznosti i pesimizma kako bi mogli pomoći svojim učenicima da prevladaju strah i razviju vještine kritičkog mišljenja i medijske pismenosti.
- O4. Nadograditi nalaze iz pilot projekata kako bi se izmjerila obrazovna vrijednost pismenosti kroz stripove u CCEC-u.
- O5. Poticati i omogućiti učiteljima i školskim vođama da unaprijede i pedagoške i organizacijske prakse istovremeno kroz aktivnosti osvještavanja na lokalnoj i europskoj razini.
Glavni konkretni rezultati razvijeni u pet radnih paketa projekta su:
Designed by Jaitek.
This work is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International